Нов пад на цената на нафтата

Цената на нафтата продолжи да паѓа, откако расположението на инвеститорите ја намали мрачната перспектива за побарувачката на гориво.

Цената на Брент синоќа се затвори на 99,09 долари за барел, односно најниско ниво од 15 јули, а американската сурова нафта падна до 92,42 долари за барел.

„Цените на нафтите паѓаат откако голем број податоци сугерираат дека светот е на пат за голем економски пад и очекувањата за повисоко производство на нафта по многу добра сезона за заработка на нафтените компании“, вели аналитичар.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...