Нов модел на силите на НАТО, стационирање на 300.000 трупи за брза интервенција

На Самитот на НАТО во Мадрид, лидерите договорија нов модел на сили на НАТО. Моделот на силите на НАТО ќе даде одговор на сојузниците во многу поголем обем и со поголема подготвеност од сегашните сили за одговор на НАТО, кои ќе ги заменат.

Новиот модел ќе обезбеди поголем тим на сили за висока готовност на копно, море, воздух и сајбер, кои ќе бидат однапред доделени на конкретни планови за одбрана на сојузниците. Тоа ќе ја подобри способноста на НАТО да реагира во многу краток рок за каква било непредвидена ситуација и ќе им овозможи на сојузниците да му стават на располагање повеќе сили на НАТО на сигурна основа

Според сегашните сили за одговор на НАТО, сојузниците можат да стават на располагање приближно 40.000 војници за помалку од 15 дена подготвеност. Кога целосно ќе се имплементира, моделот на сили на НАТО ќе обезбеди над 300.000 војници со висока готовност. Деталите за моделот на сили на НАТО, вклучувајќи го и неговиот прецизен обем и состав, продолжуваат да се развиваат. Преминот кон моделот се планира да заврши во 2023 година.

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...