Николоски: Над 330.000 пензионери ќе добијат повисоки пензии за 6,8 %

Заменик министерот за финансии, Филип Николоски во изјава за порталот indeks.mk зборува за зголемувањето и нивелирањето на пензиите.

Тој истакна дека од утре над 330.000 пензионери ќе добијат повисоки пензии за 6,8%.

„Новиот модел за нивелирање на пензиите е направен во разговор со сите инволвирани страни. Новата формула се состои од зголемување од 50% од индексот на трошоците на животот и 50% од нивелирањето и зголемувањето на просечната плата на сите вработени во Република Северна Македонија“, рече Николоски.

Тој додаде дека нивелирањето ќе се врши два пати во годината, односно во мај, март и септември.

„Како што нагласив, од утре над 330.000 пензионери ќе добијат 6,8% повисока пензија. Владата на Република Молдавија во соработка со Министерството за труд и социјална политика и придава посебно значење на оваа категорија како важна категорија за економијата на земјата“, изјави Николоски.

Инаку, нивелирањето на пензиите доаѓа по промената на методологијата од страна на Министерството за финансии.

Во продолжение проследете ја целосната изјава на заменик министерот, Филип Николоски.

ПОСЛЕДНИ

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...

Шпанците тврдат: Барселона наскоро ќе биде исфрлена од европските натпреварувања!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IКако што објавија шпански и неколку англиски медиуми,...

Очекувано: Спалети најдобар тренер во Серија А

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТренерот на Наполи, Лучијано Спалети очекувано и заслужено беше избран за тренер на сезоната во Серија А.Спалети успеа...