Ненси Пелоси пристигна на Тајван

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси пристигна на Тајван, почнувајќи ја посетата за која Пекинг ја предупреди дека „не треба да оди“, заканувајќи се дека ќе ги уништи кинеско-американските односи.

Пелоси е на турнеја по Азија која вклучува ненајавени посети на Сингапур, Малезија, Јужна Кореја и Јапонија.

Таа по слетувањето кажа дека „посветеноста на САД на демократски Тајван е поважна од кога било“.

„Посетата на нашата конгресна делегација на Тајван е искажување почит кон неколебливата посветеност на Америка на поддршката на живата тајванска демократија“, кажа Пелоси набрзо по слетувањето.

 

 

„Солидарноста на Америка со 23 милиони луѓе на Тајван денес е поважна од кога било, бидејќи светот се соочува со избор меѓу автократија и демократија“, кажа таа.

Дописникот на Политико Стјуарт Лау објави дека Кина, по слетувањето на Пелоси на Тајван, најави воени вежби околу островот утре и задутре, барајќи бродовите и авиони да ја избегнуваат областа.

Пелоси со авион на американското воено воздухопловство слета денес на Тајван откако полета од Малезија и тргна по рута со која го заобиколи Јужното Кинеско Море.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...