Небиу: Отфрлањето на францускиот предлог би значело ќорсокак за европските интеграции

Очекувам дека владината коалиција ќе има доволна парламентарна поддршка за да го изгласа предлогот во Собрание, и дека тоа наскоро и ќе се случи. Сценариото на отфрлање на францускиот предлог од страна на СДСМ во овој момент не мислам дека е реалистично со оглед на развојот на настаните и позиционирањето на партиите во однос на францускиот предлог, вели во разговор за „Локално“, политичкиот аналитичар Бесим Небиу.

Според него, отфрлањето на францускиот предлог би значело ќорсокак за европските интеграции на среден до долг рок.

-Сличен, а најверојатно и подолг од оној 2005-2015 година. Во таква ситуација сите политички партии би се репозиционирале себеси и политичките агенди, а владината коалиција во овој состав веројатно би станала неодржлива и за кратко време би оделе на избори, објаснува тој.

Небиу смета дека нема потреба во однос на францускиот предлог да се распише референдум.

Бесим Небиу

-Ниту една земја нема спроведено референдум за прифаќање или отрфрлање на рамка за преговори за членство во ЕУ. Оттаму, не мислам дека тоа треба да го направи ни Македонија.

И по координацијата во Собранието, партиите остануваат на своите цврсти позиции околу францускиот предлог за кревање на ветото и отворање на патот за македонските евроинтеграции.

Од владејачкото мнозинство останува на позицијата дека не може да се промени преговарачката рамка и дека пратениците треба да гласаат само за заклучоците за информацијата за францускиот предлог.

Опозицијата, пак, инсистира на промена на преговарачката рамка и да го објави билатералниот протокол без кој, според нив, беспредметно е Собранието да расправа и да носи заклучоци.

Б.М.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...