Навреди и морбидни пораки за Ковачевски и Пендаровски на Википедија

Нови навреди на англиската верзија на Википедија за дел од функционерите во државата. Денес на удар се најдоа претседателот Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски.

На страницата на Википедија за Пендаровски беше додадено средното име „стока“ во воведниот дел каде што ја пишува неговата автобиографија.

Во еден момент на страницата за Ковачевски беше додадено „ќурка“, а најморбидно беше што засега непознат администратор на Википедија напишал датум на смрт кај премиерот, при што стоеше 2-ри август 2021 година.

Исто така во еден момент за Ковачевски наместо премиер на Македонија, пишувало дека е премиер на Бугарија.

Во моментот, повторно е вратена оригиналната содржина и навредите се избришани.

Во текот на вчерашниот ден имаше слични хакерски напади и на англиската верзија на Википедија за шефот на дипломатијата, Бујар Османи. Кратко време на страницата покрај сликата пишуваше „Бугар Осамени“, па потоа и во описот беше додадено known as a Bugar Osmanov (познат и како Бугар Османов).

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...