„Наследство“ доби Еми за најдобра драмска серија

Серијата „Наследство“ на каналот HBO ја доби престижната награда Еми за најдобра драмска серија, а на 74-то свечено доделување на најпознатите телевизиски признанија, серијата „Бел лотос“ е прогласена за најдобра мини-серија, а „Тед Ласо“ за најдобра комична серија.

Серијата „Наследство“, со Брајан Кокс кој го толкува ликот на патријархот на семејството кое се бори за контрола над медиумската династија, беше фаворите и за главната награда. Во конкуренција за најдобра драма беа и сериите „Игра на лигата“, „Повикај го Соул“ и „Еуфорија“.

Серијата „Белиот лотос“ чиешто дејствие се одвива околу богатите гости и вработените во луксузно одморалиште кои ги служат, ја доби наградата за најдобра мини-серија.

Серијата „Тед Ласо“ ја доби наградата за најдобра комедија втора година со ред, а нејзините главни ѕвезди Џејсон Судеикис и Бред Голдстејн по вторпат се прогласени за најдобар актер во комедија и најдобар спореден актер.

Јужнокорејскиот актер Ли Џунг-џае е ново лица не листата наградени, а доби Еми за најдобар драмски актер за улогата во глобално популарната серија „Игра со лигни“ (Squid Game). Со тоа стана првиот јужнокорејски актер кој ја доби оваа престижна награда а да станува збор за улога во серија којашто не е на англиски јазик.

И Хванг Донг-хјук, кој ја продуцираше, напиша и режираше споменатата серија, глобална сензација за преживувањето, е награден со Еми за најдобар режисер на драмска серија.

Наградата за најдобра актерка во комедија ја доби Џен Смарт за улогата во серијата „Комичари“, а Зендаја е прогласена за најдобра драмска актерка за улогата во серијата „Еуфорија“.

ПОСЛЕДНИ

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...

Шпанците тврдат: Барселона наскоро ќе биде исфрлена од европските натпреварувања!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IКако што објавија шпански и неколку англиски медиуми,...

Очекувано: Спалети најдобар тренер во Серија А

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТренерот на Наполи, Лучијано Спалети очекувано и заслужено беше избран за тренер на сезоната во Серија А.Спалети успеа...