Населението на Русија се намалува, додека Путин се стреми кон експанзија (инфографик)

Населението на Русија се намалува, дури и кога излегува од најлошата фаза на епидемијата на Ковид-19, што ја нагласува тешкотијата на владата да ја промени ситуацијата, додека претседателот Владимир Путин води војна во Украина.

Смртните случаи го надминаа бројот на раѓања за 311.200 во првите четири месеци од оваа година, во однос на 304.500 една година порано, покажуваат податоците објавени од Федералната канцеларија за статистика во петокот.

„Демографијата е првата задача на земјата“, изјави Путин пред група млади Руси во четвртокот. „Треба да имаме повеќе луѓе и да ги одржуваме здрави“.

Претседателот со години предупредува за заканата на намалената популација за економската и геополитичката иднина на Русија. Настојува да го зголеми наталитетот преку нудење субвенции за хипотека на семејствата и проширување на програмата за исплата на „мајчински капитал“ на жените кои имаат деца.

Пандемијата „Ковид“ ја влоши кризата – Русија беше силно погодена и имаше некои од највисоките смртни случаи во светот, помагајќи да се намали животниот век на нивоа забележани пред една деценија.

Како што епидемијата во Русија се повлекува од својот врв, нема знаци за пресврт во намалувањето на населението. На почетокот на оваа година Русите биле за 700.000 помалку од почетокот на 2021 година, соопшти статистичката служба.

Намалување на миграцијата

Тешкотиите со кои се соочува Русија се влошуваат со намалувањето на миграцијата во услови на невидени меѓународни санкции против нејзината економија. Посебен извештај од заводот за статистика минатата недела покажа дека 51.000 луѓе повеќе ја напуштиле земјата отколку што пристигнале во првиот квартал, за прв пат по најмалку осум години.

„Специјалната операција и наметнатите санкции имаат негативен ефект врз миграциските текови“, вели Вера Карпова, демограф на Московскиот државен универзитет.

Путин го наведе освојувањето на шведската територија во 18 век од страна на Петар Велики во 21-годишната Голема северна војна за да ја оправда својата инвазија за време на состанокот во четвртокот. Тој им кажа на младите претприемачи во Москва дека царот ја повратил руската земја и дека „на нас е да се вратиме и да зајакнеме“ во Украина, каде што Кремљ се приближува кон анексија на територијата окупирана од неговите сили.

Иако е премногу рано да се каже какво долгорочно влијание би можела да има руската војна против Украина, западните власти проценуваат дека во борбите досега загинале најмалку 15.000 руски војници, додека Украина вели дека бројката е двојно поголема. Руското Министерство за одбрана не ги коментираше смртните случаи во, како што ја нарече „специјалната воена операција“ во Украина од 25 март, кога соопшти дека биле убиени 1.351 лице.

Русија не пријавила ниту еден исчезнат Русин во Украина, изјави Игор Ефремов, истражувач во Меѓународната лабораторија за демографија и човечки капитал при Институтот Јегор Гајдар во Москва.

„Мислам дека многу починаа, но овие смртни случаи повеќе нема да бидат вклучени во официјалната демографска статистика“.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...