НАСА: Прв пробен лет на џиновската ракета Артемис 1

Тимовите за лансирање во вселенскиот центар Кенеди во Флорида ги завршија последните подготовки пред денешното планирано полетување на првиот пробен лет на гигантската ракета Артемис 1 од новата генерација, како дел од програмата на НАСА од Месечината до Марс, 50 ​​години по eрата на Аполо, објави НАСА.

Претставниците на НАСА потврдија дека изгледа дека сите системи се подготвени за полетување, а временската прогноза предвидува 80 отсто поволни временски услови за лансирањето, кое треба да започне денеска околу 10:30 часот по средноевропско време, пренесе Ројтерс.

Доколку полетувањето на Артемис 1 денес биде одложено поради која било причина, НАСА ги одреди 2-ри и 5-ти септември како алтернативни датуми за лансирање.

„Досега сè за вселенското летало изгледа добро. Возбудени сме, ракетата е подготвена и изгледа одлично“, изјави Џеф Сполдинг, висок претставник на НАСА.

Новата рактеа за пат до месечината на НАСА остана недопрена пред денешното лансирање, и покрај тоа што пет громови удриле во лансирната рампа.

Ракетата „Space Launch System“, висока 98 метри, е најмоќната ракета што некогаш ја изградила НАСА, објави АП.

Таа беше дизајнирана да испрати празна капсула во орбитата на Месечината, половина век по програмата Аполо на НАСА која испрати 12 астронаути на Месечината.

Доколку овој шестнеделен тест помине добро, астронаутите би можеле да се вратат на Месечината за неколку години, но претставници на НАСА предупредуваат дека ризикот е голем и летот може да биде прекинат.

ПОСЛЕДНИ

Наполи и Де Лаурентис под истрага за сомнителни трансфери!

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQНаполи и сопственикот Аурелио де Лаурентис се обвинети поради финансиски малверзации, односно лажирање...

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови на англиски...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...