НАСА денеска ќе го има вториот обид за лансирање на ракетата „Артемис 1“

НАСА денеска ќе направи втор обид да ја лансира „Артемис 1“ својата пионерска ракета кон Месечина, откако американската вселенска агенција објави дека идентификувала и поправила проблем со моторот што предизвика одложување на првичниот обид за лансирање пет дена порано.

Менаџерите на мисијата во вселенскиот центар Кенеди во Флорида го прекинаа полетувањето во понеделникот со преостанати 40 минути на одбројуваниот часовник кога сензорот покажа дека еден од четирите мотори на мега ракетата Space Launch System (СЛС) не се лади правилно.

Прегледот покажа дека проблемот е неисправен сензор, а не дефект на системот за ладење или самиот мотор, а тимот за лансирање рече дека ќе биде игнориран ако повторно не функционира за време на полнење гориво за планираниот обид во сабота во 19.17 часот по средноевропско време.

„Ние се убедивме себеси без сенка на сомнеж дека имаме течен водород со добар квалитет што минува низ моторите“, рече Џон Ханикат, програмски менаџер на „Артемис“, на брифингот со новинарите пред лансирањеторомоцијата.

Моторите мора да одговараат на температурата -250C на течното водородно гориво при подигнување, во спротивно тие би можеле да бидат оштетени и исклучени за време на осумминутното искачување до ниската орбита на Земјата, рече тој.

НАСА постави двочасовен прозорец за лансирање за својот прв лет кон Месечината кој може да носи луѓе во последните 50 години, тест мисија на „Артемис 1“, која се состои од следната генерација на капсула Орион за шест лица на врвот ма СЛС, најмоќната ракета досегашто ќе ја напушти Земјата.

Оваа мисија е без екипаж. Но, успешниот 38-дневен лет до 64.000 км подалеку од Месечината и назад, завршувајќи со падот во Тихиот Океан на 11 октомври, ќе го отвори патот за астронаутите да бидат на бродот „Артемис II“ во 2024 година. долгоочекуваното следно човечко слетување, „Артемис III“, закажано за 2025 година.

Само 12 луѓе, сите Американци, некогаш оделе на Месечината, последен пат на „Аполо 17“ во декември 1972 година. НАСА вети дека програмата Артемида, именувана по сестрата близначка на Аполон во грчката митологија, ќе вклучува лунарни отпечатоци од првата жена и прва личност во боја.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...