Најстудено и најмногу снег на Попова Шапка – најмногу дожд во Крива Паланка

Најстудено утрово било на Попова Шапка каде се измерени -5 степени.

По него следуваат и Берово и Крушево со -3 степени, -2 степени во Прилеп, Маврови Анови, -1 степен во Охрид, Претор, Битола, 0 степени се измерени во Крива Паланка, Тетово, 1 степен во Скопје-Петровец, Демир Капија, Виница, Дебар, 2 степени во Скопје-Зајчев Рид, Штип, Куманово.

Нашто потопло било во Дојран каде се измерени 5 степени и Гевгелија 6 степени.

Најмногу пак врнело во Крива Паланка и Виница каде се измерени 8 l/m2, 6 l/m2 во Прилеп, Берово, Попова Шапка, 5 l/m2 Куманово, 4 l/m2 Штип, Дојран, Ѓуриште, 3 l/m2 Демир Капија, 2 l/m2 Претор, Битола, Тополчани, 1 l/m2 Скопје-Петровец, Дебар, Крушево.

Снежна покривка од 12 см има на Попова Шапка.

Во текот на ноќта и утрово беше променливо облачно време со слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од северозападен правец.

Времето денеска исто променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од дожд и снег во пониските, а на некои од повисоките места и на планините врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе достигне од 2 до 10 степени.

Во Скопје променливо облачно со повремени слаби врнежи од дожд, а на повисоките делови од котлината ќе има услови за повремен слаб снег. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 5 степени.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...