Најплатените 10 фудбалери во светот: Мбапе убедливо на врвот

Германски „Билд“ објави листа на 10 најплатени фудбалери за следната сезона, а дури првите три места се резервирани за играчи на ПСЖ.

Килијан Мбапе е убедливо најплатен. Французинот добива неверојатни 1.6 милиони евра неделно, а годишно 83 милиони евра со што е еден од најплатените спортисти воопшто. Зад Мбапе е Меси со 1.1 милион евра неделно, потоа следи Нејмар со 703.000 евра недела.

Во продолжение следува Мохамед Салах кој неодамна поитпиша нов договор според кој неделно инкасира 464.000 евра. Зад него се Роналдо и Де Брујн со по 20.000 евра помалку. Седмата позиција со по 434.000 евра ја делат Ерлинг Халанд и Давид Де Геа.

Топ 10 листата се завршува со Антоан Гризман и Роберт Левандовски по 400.000 евра неделно.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...