Морж предизвика општ хаос во Норвешка

Млада женка морж решила да го помине одморот во Осло, Норвешка.

Случајните минувачи можеа да видат дека таа е како дома во пристаништето каде што се качи на еден чамец. Со оглед на тоа што тежи околу 600 килограми, се чинеше дека ќе се преврти, но всушност сакаше само да дремне на сонце.

Со прекар Фреја, по нордиската божица на љубовта, таа стана добро позната личност во Норвешка.

Се смета дека оваа земјата би можела да биде нејзината последна европска станица, откако претходно била видена во Велика Британија, Холандија, Данска и Шведска.

Сепак, не на сите им е удобно кога ќе ја запознаат Фреја. Еден кајакар рече дека било „застрашувачка средба“ кога таа се приближила до неговиот брод.

Едно момче паднало во вода и морало да биде спасено со џет ски.

Потоа имаше мислења дека моржот ќе треба да се избрка од областа, а можеби дури и да се успие.

Но, норвешката управа за рибарство соопшти дека Фреја е во добра состојба и може да остане таму каде што е. Посочија дека граѓаните дефинитивно треба да држат дистанца и да внимаваат при пливањето.

 

ПОСЛЕДНИ

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...

Џабе милијардите: На натпревар во Саудиска Арабија присуствуваа 61 гледач

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQСаудиска Арабија вложува милијарди во фудбалот и веќе во лигата во оваа земја...