Мохито со лубеница, најдобар летен коктел

Исчистена лубеница, листови нане, лимета, малку рум и уште неколку состојки ќе бидат доволни за да направите совршено мохито. Цитрусот, аромата на нането, шеќерот и киселата вода прават одличен баланс на јачината и остриот мирис на румот. Оваа комбинација освежува, а во исто време го крева расположението. Можете да направите и безалкохолно мохито со лубеница.

Ова мохито е совршено за летни забави, скари, родендени и моминска вечер или едноставни вечери на тераса.

Состојки:

– филџан исчистена лубеница
– 20 листови нане
– сок од лимета
– 30 мл шеќерен сируп
– 90 мл рум
– минерална вода
– коцки мраз

Подготовка:

Во блендер додадете сечкана лубеница, нане и сок од лимета, сè убаво изблендирајте и соединете. Додадете рум, шеќерен сируп и мраз, затворете и добро протресете. Сипете во чаши, налејте кисела вода и послужете веднаш.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...