Моди му порача на Путин: Сега не е време за војна

Индискиот премиер Нарендра Моди му порача денеска на рускиот претседател Владимир Путин дека сега не е време за војна, бидејќи недостигот на храна, ѓубрива и гориво е еден од главните проблеми во светот.

– Знам само дека денешната ера не е ера на војна и за тоа разговарав со вас по телефон – му рекол Моди на Путин на маргините на самитот во Узбекистан, додавајќи дека демократијата, дипломатијата и дијалогот го држат светот заедно, објави Ројтерс.

Путин одговори дека ја разбира загриженоста на Моди за војната во Украина.

– Го знам вашиот став во однос на конфликтот во Украина и ја знам вашата загриженост. Сакаме се да заврши што е можно поскоро – одговори Путин.

Путин изјави и дека трговијата меѓу двете земји се зголемува, благодарение на дополнителните испораки на руско ѓубриво на индискиот пазар, кои се зголемени за осум пати,пренесе Телеграф.рс.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...