Мирно и без инциденти на протестот пред Собрание

Јазикот е свето, Македонија е наша мајка и мораме да ја одбраниме, гласеше дел од обраќањето на еден од учесниците на протестот против францускиот предлог, кои повторно се собраа пред Собранието.

Пред обраќањата беше интонирана државната химна.

Демонстрантите осми ден по ред тргнаа од зградата на Владата, по што од пред Министерството за правда, стигнаа до пред зградата на Собранието.

-Сме се родиле Македонци и нашите поколенија ќе бидат Македонци. Ве замолувам секој ден во 7, затоа што гласот на македонскиот народ е најважен и тој е гласот што ќе победи. Ги повикувам сите граѓани кои што не можат да дојдат во Скопје, да се соберат масовно во секое село и град. До смрт за Македонија, истакна еден од говорниците на импровизирана бина на булеварот пред Собранието.

Протестот поминува мирно и без инциденти, а евидентно е големо полициско присуство низ центарот на Скопје.

Досегашните протести се со поддршка од опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Левица. Протестите продолжуваат и во текот на утрешниот ден.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...