Министерот Халити зборува од Брисел по отворањето на преговорите за членство во ЕУ

Тука сум  како претставник на Владата, но со тоа што сум и во Секторот за информатичко општество и администрација, нашиот фокус ќе биде да ја интензивираме работата за дигитализација како и реформите во јавната администрација со цел да се овозможат најдобри услуги за граѓаните, истакна министерот за Информатичко општество и администрација Адмирим Халити.
 
Денес е историски ден за Република Северна Македонија и за нејзините граѓани.  Де факто почетокот на преговорите започнува денес, нашиот пат да станеме полноправни членки на Европската Унија со надеж дека од денеска граѓаните ќе можат да ги видат плодовите од овој процес,  бидејќи во текот на овој процес  се очекува институциите и државата, Северна Македонија да имаат пристап до повеќе грантови, да имаат мотивација за посуштински реформи и да  ги интензивираат реформите во различни сектори.

Нормално, тука сум  како претставник на Владата, но со тоа што сум и во Секторот за информатичко општество и администрација, нашиот фокус ќе биде да ја интензивираме работата за дигитализација како и реформите во јавната администрација со цел да се овозможат најдобри услуги за граѓаните.

Затоа, се надевам дека заедно со целата Влада ќе ја интензивираме нашата работа и соработка со сите институции на Европската Унија.

Видео материјал https://we.tl/t-E6JRtTejnY
ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...