Министерката Петровска ги кани граѓаните на забава по повод јубилеј на Армијата: Имаме на што да бидеме горди!

Министерството за одбрана со концертна програма денес ќе го прославува Денот на армијата и јубилејот 30 години Армија. Настанот ќе започне во 18.30 часот на Воен Стадион, Градски парк Скопје. Најавени се настапи на повеќе изведувачи, помеѓу кои Кики од Дајте музика, Пере од Нокаут, Дац и Александар, диџеј Бабура Јуниор, Ласт експедишн, Еурека танц студио, Воен оркестар…

-Армијата на Република Северна Македонија точно три децении е стожерот на нашата државност, стабилноста и безбедноста на секој од нас, дел од најмоќниот воено-политички сојуз, Армија која секој граѓанин ја смета за своја. Навистина имаме на што да бидеме горди, објави министерката Славјанка Петровска, потсетувајќи на модернизирањето на Армијата, на изгласување на Законот за служба во Армијата со широка поддршка, во соработка со сите чинители, голем чекор напред во подобрување на местото и условите на секој еден војник во нашето општество, како и на Концепт МКД Одбрана 2030 што се состои од три главни столбови и пет клучни мисии, комплементарен со Стратегијата НАТО 2030 и Стратешкиот концепт на НАТО.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...