Милан го потпиша најскапиот спонзорски договор во својата историја

Италијанскиот гигант Милан денес го официјализираше новиот договор производителот на спортска опрема „Пума“.

„Пума“ е официјален спонзор на „росонерите“ од 2018 година, а денес двете страни ја продолжија соработката за нови пет години, односно до 2028 година.

До сега Милан добиваше 14 милиони евра годишно од „Пума“, а со новиот договор „росонерите“ ќе инкасираат меѓу 30 и 35 милиони евра по сезона, што е најскап спонзорски договор во историјата на клубот.

Според новиот договор, кој ќе стапи на сила од јануари 2023 година, „Пума“ ќе го прендира и тренинг центарот на женскиот тим на Милан.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...