Мицкоски стравува и не им верува на своите пратеници

По вчерашното изгласување на францускиот предлог во законодавниот дом, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски објави пред медиумите дека сите пратеници потпишале нотарска изјава дека нема да гласаат за уставните измени.

Се поставува прашањето, дали Мицковски го загрозува правото на независнот во одлучувањето на секој пратеник загрантирано согласно Уставот?

Зошто се потребни нотарски изјави, кои впрочем немаат никаква законска сила по однос на гласањето на секој пратеник во Собранието, ако Мицковски им верува на своите пратеници.

Вооедно, коментарите на социјалните мрежи се дека небулозни се изјавите од денешната прес конференција за потпишани нотарски изјави од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека истите нема да прифатат промена на Уставот.

Граѓаните коментираат дела Ваквиот чин покажува само јасна недоверба и лична навреда кон своите пратеници.

ВМРО ДПМНЕ не успеа да мобилизира доволен број граѓани против францускиот предлог, протест кој што го превзема Левица како главен промотор заедно со Родина, МААК и Јанко Бачев.

Се остава впечаток дека страв, паника, несигурност и нестабилност владее во моментов во редот на ДПМНЕ.

Дали Мицковски ќе ги задржи пратениците од своите редови или пак можни се некакви отстапување на дел од нив од неговите лично искажани ставови?!

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...