Меркел: Горбачов покажа како еден државник може да го промени светот

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел му оддаде почит на поранешниот советски лидер и добитник на Нобеловата награда за мир Михаил Горбачов, опишувајќи го како „уникатен глобален политичар“.

„Сеќавањето на неговото историско достигнување нека дозволи да следи пауза, особено во овие ужасни недели и месеци на руската војна против Украина“, објави Меркел на својата веб-страница.

„Горбачов ја напиша светската историја, тој покажа како еден државник може да го промени светот на подобро“, рече таа.

Без храброста на Горбачов во реформирањето на Советскиот Сојуз, дури и „мирната револуција во Германската Демократска Република“ не би била можна.

„Сè уште го чувствувам стравот што го чувствував тогаш во 1989 година, заедно со многубројните жители на ГДР… дали тенковите ќе се поместат… но овој пат немаше тенкови и пукање“, напиша поранешната германска канцеларка.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...