Медиуми: Јапонија планира сериозно зголемување на буџетот за одбрана

Доколку буџетското барање биде одобрено, трошоците за одбрана на земјата ќе се зголемат за повеќе од четири отсто во споредба со тековната година. Во изминатите неколку години, Јапонија ги зголеми трошоците за одбрана, предизвикувајќи критики од соседните земји. Во оваа фискална година (почнувајќи од април 2022 година), средствата наменети за овие цели се зголемија на 5,37 трилиони јени (39,1 милијарди долари), што е рекордно високо ниво.

Јапонските власти постојано најавуваа планови за драматично зголемување на трошоците за одбрана во следните пет години, но конкретни бројки не се официјално објавени. Владејачката Либерално-демократска партија предложи зголемување на буџетот на два отсто од БДП, слично како земјите-членки на НАТО.

Јапонија, која во согласност со нејзиниот повоен устав не смее да војува и својата војска може да ја користи само за самоодбрана, ги зголеми воените трошоци во последниве години и зазеде порешителна стратегија.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...