Масовен помор на риби во Кумановска река, водата во Пчиња виолетова

Државниот инспектор за животна средина денеска извршил вонреден инспекциски надзор во пречистителната станица во село Доброшане, откако рибари пријавиле дека има помор на риби во реката Кумановка и на вливот во реката Пчиња.

„Добивме известување од рибари од Куманово за помор на риби долж реката Кумановка на вливот со река Пчиња. Извршен е вонреден инспекциски надзор во Куманово од страна на Државен инспектор за животна средина од Одделението за инспекциски надзор во животната средина, Североисточен и Источен регион, канцеларија Крива Паланка во правниот субјект пречистителна станица за третман на отпадни води лоцирана во с.Доброшане, која при надзорот беше во функција. Надзорот во соработка со Државен инспектор за земјоделство продолжува во понеделник 1 август“, соопштуваат од инспекторатот.

Оттаму најавуваат дека денеска ќе биде извршен и вонреден инспекциски надзор во општина Старо Нагоричане, поради тоа што во водата е испуштена виолетова течност.

„Утре ќе биде извршен и вонреден инспекциски надзор во Општина Старо Нагоричане во соработка со овластен инспектор за животна средина согласно надлежноста, кај правен субјект за обработка на печурки, цвекло и друг зеленчук, поради основано сомневање за деградација на река Пчиња кај Драгоманце со отпадни води од технолошки процес, врз основа на добиени информации преку социјални мрежи“, објавија од Инспекторатот за животна средина.

ПОСЛЕДНИ

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...

Шпанците тврдат: Барселона наскоро ќе биде исфрлена од европските натпреварувања!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IКако што објавија шпански и неколку англиски медиуми,...

Очекувано: Спалети најдобар тренер во Серија А

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТренерот на Наполи, Лучијано Спалети очекувано и заслужено беше избран за тренер на сезоната во Серија А.Спалети успеа...