Маричиќ во СТУДИО 10: Историските прашања не се мерило за наша проценка, но добрососедските односи се дел од интеграцијата

Започна скринингот со Европската Унија, но што значи тој процес во Студио 10 на ТВ24 објаснува вицепремиерот за евроинтерграции Бојан Маричиќ.

– Признавањето на претходниот скрининг ќе значи наше побрзо завршување на преговорите, вели Маричиќ.

Спак, останува проблемот со внесувањето на Бугарите как малцинство во Уставот.

– Ние подадовме рака опозицијата да има пристап до процесот на преговориите и опозицијата да има улога. Во тек на скринингот ќе треба да определиме за колку време можеме да постигнеме одредени резултати а за тоа е битно Собранието во кое учествува и опозицијата. Има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се согласуваат Бугарите да бидат внесени во Уставот. Ние имаме консензус за влез во ЕУ. Оттука, не е фер кон граѓаните да се блокираме самите себе, вели Маричиќ за СТУДИО 10.

Во однос на историските прашања со Бугарија добиваме различни пораки од владите на двете земји. Македонската влада вели дека историските прашања не се дел од преговарачката рамка, но од бугарска страна добиваме информации дека тоа е услов за влез во ЕУ.

– Услов за влез во ЕУ се добрососедските односи. Но, во преговарчката рамка не е наведено ниедно историко прашање како репер според кој ЕУ ќе нѐ цени и ќе вади бенчмаркови, оти тоа не е дел од правила на ЕУ. Тие прашања од протоколот ќе ги решаваме билатерлно со Бугарија, вели вицепремиерот за евроинтеграции.

Маричиќ додава дека во Протоколот се многу добро наведени обрските што ги имаат двете земји. ЕУ вади репери само од она што е европско право, а не од билатералните договори.

Последната анкета на Фондацијата „Конрад Аденауер“ покажува прилично гголемо нерасположение на јавното мислење во Македонија кон Бугарија. За ова Маричиќ вели дека е очекувано со оглед на тоа што во последните две години паднаа многу тешки зборови додека траеше блокадата од страна на Бугарија.

 

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...