Македонските пливачи меѓу светската пливачка елита

17 годишниот Андреј Стојановски од ПК “Нептун” и 16 годишната Миа Блажевска Еминова од ПВК “Орион”, под водство на тренерот Илија Стојановски, веќе го направија првиот тренинг во Дуна Арената во Будимпешта Унгарија, каде се одржува 19-от ФИНА натпревар на најдобрите пливачи во светот.

Во исклучително силна конкуренција , меѓу пливачките ѕвезди Келеб Дресел, Арно Каминга, Чад Ле Клос, Манаду и други, Андреј Стојановски својот премиерен настап во рамки на квалификациите на Светското пливачко првенство ќе го има на 22 и 24 јуни и тоа во дисциплините 50 метри грбно и 200 метри градно, а Блажевска Еминова својот прв квалификационен настап ќе го има утре во дисциплината 100 метри грбно, а потоа и во дисциплината 50 метри грбно на 21 јуни.

На Стојановски и Блажевска Еминова подоцна ќе им се приклучи и нашиот најдобар пливач на отворени води, Евгениј Поп Ацев кој на 30 јуни ќе ги одмери силите на 25 километри.

Последното издание на Светското сениорско првенство во пливање се одржа во 2019 година а потоа заради пандемијата со КОВИД- 19 и одложувањето на Летните олимписки игри, истото беше одложено за оваа година.

По настапот во Будимпешта, Андреј и Миа продолжуваат на следни пливачки натпревари, а тоа се Медитеранските игри во Оран Алжир и Европското младинско првенство во Букурешт, Романија како и државното првенство што ќе се одржи во Охрид на 16 и 17 јули.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...