Мадона е првата пејачка со топ-10 албуми во пет различни декади во САД

САД– Поп-ѕвездата Мадона оваа седмица влезе во историјата како првата музичарка која имала топ-10 албуми во САД во пет различни десетлетија.

Ремикс-компилацијата „Finally Enough Love“ се најде на место бр. 8 на овонеделната „Билборд“ листа на албуми. Албумот е достапен во стандардна верзија со 16 нумери и во проширено „Делукс“-издание со 50 песни – што го има на дигиталните стрим-платформи, а може да се купи и во пакувања од три ЦД-а или шест винили.

Buy Like a Virgin Online at Low Prices in India | Amazon Music Store -  Amazon.in

Ова е 23-от албум на Мадона што влегол во топ 10 листите во САД. Поп-ѕвездата, која неодамна го прослави својот 64-ти роденден, првпат влезе во топ-10 со првиот албум „Madonna“ во октомври 1984 година. Истата деценија, таа успеа да го направи тоа и со албумите „Like a Virgin“, „True Blue“, „Who’s That Girl“ и „Like a Prayer“.

Trending news: Instagram deleted the semi-nude photo of Madona, the angry  singer asked – are men's nipples not erotic? - Hindustan News Hub

Во 90-тите, таа тoa го повтори со уште седум албуми – „I’m Breathless“, „Erotica“, „The Immaculate Collection“, „Bedtime Stories“, „Something to Remember“, „Evita“ и „Ray of Light“. Нејзини шест албуми завршија во првите 10 во првото и уште четири во второто десетлетие на 21. век.

Од овие 23 албуми, девет завршија на првото место: „Like a Virgin“ од 1984 година, „True Blue“ – 1986, „Like a Prayer“ – 1989, „Music“ – 2000, „American Life“ – 2003, „Confessions on a Dance Floor“ – 2005, „Hard Candy“ – 2008 „MDNA“ – 2011 и „Madame X“ во 2019 година.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...