Лиз Трас е новиот британски премиер

Лиз Трас го победи Риши Сунак и е избрана за нов лидер на Конзервативната партија – и за следен премиер на Велика Британија.

Трас освоила 81.326 гласа, наспроти 60.399 гласа за Сунак.

Резултатот тукушто беше објавен во конференцискиот центар во Вестминстер, а победничката се очекува да одржи говор.

Утре досегашниот британски премиер Борис Џонсон ќе ѝ ја предаде оставката на британската кралица Елизабета Втора, а наскоро потоа кралицата и официјално ќе ја назначи Трас на функцијата премиер.

Џонсон ќе ја извршува функцијата премиер до утре, кога функцијата ќе ја преземе Трас.

Вообичаена практика беше новиот премиер да биде поканет во Бакингемската палата за да биде именуван од кралицата, по предлог на владејачката партија.

Но овојпат ќе се отстапи од таа традиција и кралицата ќе ги прими и Џонсон и Трас во замокот Балморал, кој се наоѓа во Шкотска.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...