Лапорта најави враќање на Меси: Неговата историја во Барселона не е завршена

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта ги израдува фановите и најави можно враќање на Лионел Меси на „Камп Ноу“ во иднина.

Меси минатата година ја напушти Барселона поради тешката финансиска ситуација во која се најде каталонскиот клуб и реши кариерата да ја продолжи во ПСЖ.

„Верувам, се надевам и посакувам приказната на Меси со Барселона да не биде завршена. Верувам дека тоа е отворена тема. Наша одговорност е да обезбедиме подобар крај отколку што имаше“, изјави Лапорта.

Меси има договор со францускиот клуб до јуни следната година, а неодамна одби да ја продолжи соработката со „светците“.

„Се чувствувам должен кон него. Морално, како претседател на Барселона, мислам дека го направив тоа што требаше да го направам, но на личен план мислам дека му должам“, заклучи Лапорта.

Меси во Барселона пристигна на 13 години, а за каталонскиот клуб одигра 778 натпревари и постигна 672 гола. Со тимот на „Ноу Камп“ освои 34 трофеи и важи за најголема легенда во историјата на клубот.

ПОСЛЕДНИ

Парите прават чуда: Меси, КР и Бензема играат за ист клуб во Лигата на шампионите во сезоната 2023/24?

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд почетокот на јуни, сопственикот на Њукасл Јунајтед е и мнозински акционер на четири водечки клубови во Саудиска...

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...