Курти: Договорот на Русија и Србија за координација на надворешната политика е аларм за Западот

Премиерот на Косово Аљбин Курти изјави дека вчера потпишаниот договор меѓу Србија и Русија за усогласување на надворешната политика треба да биде аларм за западните земји.

„Се соочуваме со нашиот северен сосед, кого го предводи претседател на страв и закани, кој, покрај тоа што недемократски ја води државата и кој не го признава Косово и злосторствата кои режимот на Милошевиќ ги изврши на Косово, има многу блиски врски со Руската Федерација, што неодамна го видовме со договорот за соработка, кој српскиот министер за надворешни работи го потпиша со рускиот, што треба да е аларм за западните демократски престолнини“, кажа Курти во Пеќ по средбата со градоначалниците на косовските општини.

Вчера на маргините на 77-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации министрите за надворешни работи на Србија и Русија, Никола Селаковиќ и Сергеј Лавров, потпишаа договор за координација на надворешните политики на тие две земји.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...