Курти: Ако Белград и Кремљ сакаат нешто да ни направат, двапати нека размислат

Косовскиот премиер Аљбин Курти во интервју за Си-ен-ен изјави дека не е исклучена можноста конфликтот во Украина да се одрази на Западниот Балкан.

Курти потсети дека косовските безбедносни сили минатата година, со 330 војници, учествуваа во Бранител-Европа 21. Премиерот на Косово кажа дека тоа бил „најголемиот потфат на НАТО во последните неколку децении“.

„Ние бевме еден од 16 домаќини. Исто така, се радуваме што ќе учествуваме и во Бранител-Европа 23 за да покажеме дека сме во согласност со демократскиот Запад. Исто така, ако Белград и Кремљ сакаат нешто да ни направат, двапати нека размислат“, кажа Курти за Си-ен-ен.

Тој кажа дека на српската премиерка Ана Брнабиќ ѝ дозволил да го посети Косово и дека се надева дека таа за време на посетата видела дека „Косово е нормална земја со повеќе демократија од Србија“.

ПОСЛЕДНИ

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...

Џабе милијардите: На натпревар во Саудиска Арабија присуствуваа 61 гледач

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQСаудиска Арабија вложува милијарди во фудбалот и веќе во лигата во оваа земја...