КСС: Притисоци до претставник на СО на ПОД Новаци да се откаже од синдикалните активности

Наместо извршување на судските пресуди кои што се правосилни и обврзувачки надлежните во АД ЕЛЕМ и во нејзините подружници почнаа пресметка со нашите синдикални претставници од позиција на моќ на власт. Така што беа пријавувани во разни институции, малтретирани, а во последниот месец претседателот на гранскиот Синдикат за енергетика и рударство при КСС доби суспензија на работното место, велат од Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС).

Од причина што не застанавме тука и продолживме со барањето на правдата која што поради неизвршување на судски правосилни пресуди е кривично дело во текот на вчерашниот ден еден од нашите синдикални претставници од СО на ПОД Новаци доби заканувачко писмо со закани по неговиот живот и неговото семејство, доколку не се откаже од синдикалната организација. За сето ова е пријавено во полициската станица во Битола и направен е соодветен записник за покренување на истрага за пронаоѓање на сторителот, истакнуваат тие.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...