Ковид биланс за последните 24 часа – нови 108 случаи и без пријави за починати лица

Министерството за здравство (МЗ), согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), информира дека во последните 24 часа се регистрирани 108 нови случаи на ковид-19 од направени 723 тестови, период за кој не се пријавени смртни случаи.
Од вкупниот број на нови случаи, во Скопје се потврдени 75, во Битола – седум, во Куманово – шест, во Прилеп и во Кавадарци – по четири, во Струмица – три, во Тетово, во Гостивар и во Охрид – по два, во Велес, во Штип и во Гевгелија – по еден. Дваесет и девет меѓу нив се реинфекции.
Регистрирани сe и 88 оздравени пациенти од Скопје – 79, од Битола – пет, од Прилеп двајца 2, од Пробиштип и од Богданци – по еден.
Во текот на изминатите 24 часа, согласно Регистарот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, не се пријавени починати лица.
Досега во земјата се направени вкупно 2.075.632 милиони тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.360, бројот на оздравени пациенти е 303.498, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 540.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...