Ковачевски поради густа агенда нема да оди во Украина

Премиерот на Македонија Димитар Ковачевски сепак нема да оди во Украина со албанскиот премиер Еди Рама и  нивниот црногорски колега Дритан Абазовиќ.

„Поканата се однесува на период кој во агендата на премиерот е исклучително интензивен и поради неможност истата да се измени, за жал не бевме во можност позитивно да одговориме“, велат од Владата.

Како што дополнуваат, нашата поддршка за Украина и храбриот украински народ е недвосмислена и безрезервна.

„Благодарни сме на поканата за посета за која веруваме дека наскоро ќе биде реализирана“, велат оттаму.

Претходно црногорскиот весник „Вијести“ објави дека премиерите на Северна Македонија и на Албанија ја прифатиle идејата на Дритан Абазовиќ заеднички да го посетат главниот град на Украина, Киев.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...