Ковачевски од Крушево: Имаме обврска да јуришаме кон европската иднина

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва од Крушево порача дека секоја борба вреди ако има крајна цел.

За револуционерите, вели дека ставиле пред себе голема идеја. Вели дека на илинденските идеи, денес ја градат Македонија. Ковачевски кажа дека продолжуваат по патот кон ЕУ.

May be an image of 9 people, people playing musical instruments, people standing and outdoors

„Оттука има само напред. Не постои сила што може да застане на патот на европскиот напредок на нашата држава“, рече премиерот.

Ковечевски рече дека не им доликува да се откажуваат од битки. Вели дека ако некој кочи прогресивни идеи, тогаш неговите интереси не се во интерес на државата.

May be an image of 9 people and people standing

„Имаме обврска да јуришаме кон европската иднина“, изјави Ковачевски.

Вели дека сега водиме битка за сегашноста и иднината. Граѓаните ги повика да покажат патриотизам на дело.

Отворена е традиционалната манифестација „Десет дена Крушевска Република“, која од 1 до 10 август се одржува секоја година во Крушево по повод големиот национален празник – Илинден.

May be an image of 5 people, people standing and outdoors

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...