Ковачевски: „Е go“ е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Фејсбук статус на Ковачевски:

Денес е еден од оние убави денови кога стануваат видливи резултатите од вложениот труд. Денес започнува инвестицијата вредна 130 милиони евра со која се отвораат речиси 900 нови добро платени работни места и со која за првпат кај нас ќе биде произведен целосен автомобил.

Електричниот автомобил „E-Go“ кој ќе се произведува во ТИРЗ во Тетово е корисен за урбани средини, истовремено одржлив, иновативен, економичен и без штетни емисии на гасови. Затоа и оваа инвестиција ми е лично посебно драга. Таа ќе го промени начинот на кој размислуваме за возилата. Ова е иднината, и на индустријата и на заштитата на животната средина. Ова е нашиот влог за идните генерации.

Со оваа инвестиција уште еднаш се покажува дека ТИРЗ зоните се успешна приказна – над 15.000 вработени во различни индустрии и позитивен тренд на раст со речиси 2 милијарди евра извоз само во првите 7 месеци од 2022. Овие позитивни резултати и бројки кои постојано растат, потврдуваат дека создадената нова стратегија и програма за работа креираат позитивна бизнис клима за инвеститорите.

На денот кога одбележуваме 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, докажуваме дека преку заедништво и соживот една мултиетничка и мултикултурна држава може да биде успешна, економски напредна и просперитетна.

Честитки и посакувам успешна работа на компанијата.

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...