Косовската Влада издвои 70.000 евра за објавување на книга на Вокер за Рачак

Владата на Косово одвои 70.000 евра за финансирање на книгата на Вилијам Вокер, во која поранешниот шеф на Мисијата на ОБСЕ ги искажува своите ставови за настаните во Рачак во 1999 година, јави БЕТА.

Косовскиот премиер Албин Курти на владина седница истакна дека книга се финансира поради нејзиното „историско значење“.

– Оваа недела се навршуваат 24 години од масакрот во Рачак… Во книгата ќе бидат опишани настаните поврзани со масакрот во Рачак презентирани од гледна точка на амбасадорот Вокер од негова лична перспектива како шеф на верификациската мисија на ОБСЕ, наведе Курти.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...