Комедија во Јужна Африка – 41 автогол и победа од 59:1

Четири јужноафрикански, кои се натпревруваа во четвртиот ранг, се исклучени од натпреварувањето поради местење натпревари. Неверојатен е степенот на нерегуларности забележан на натпреварите на овие тимови.

Обвинетите тимови имаат интересни имиња: Matthias, Shivulani Dangerus Tigers (Опасни тигри), Kotoko Happy Boys (Весели момци) и Ensami Mighty Birds (Моќни птици).

За лидерската позиција на табелата се изборија првите две екипи – Тигрите славеа против Коток со резултат 33:1, додека Матијаши го совлада Есами со 59:1.

„Нашата истрага покажа дека Матијас и Енсами сакале да го спречат Шивулани да го освои првото место и покрај предноста од три бода и 16 гола подобра гол разлика од Матијас. Тие се договориле да ги наместат натпреварите“, рече претседателот на регионот Мопани, Винсент Рамфаго и додад.

„Кога слушнаа дека Матијас води со 22-0 на полувремето, Тигрите принудија дел од играчите на Котока да го напуштат теренот поради наводен замор, па противникот го продолжи натпреварот со седум играчи“.

Администраторот додаде дека многу голови не биле соодветно евидентирани од службените лица.

„Судијата погрешно ги запишал стрелците – наместо поединечно го запишал само вкупниот број на голови на играчите. На натпреварот беше постигнати 41 автогол – како да се забележи тоа?“

Покрај клубовите кои учествуваа во местењето, суспендирани се и судии кои нема да ја делат правдата најмалку во следните пет сезони.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...