Клубовите од Премиер лигата потрошиле повеќе отколку оние од Бундес лигата, Ла Лига и Лига 1 заедно

Во досегашниот дел од сезоната клубовите од Премиер лигата потрошиле најмногу од сите европски првенства.

Англичните не само што потрошиле најмногу, туку имаат повеќе и кога ќе се соберат трошоците на екипите од Бундеслигата, Ла Лига и Лига 1 заедно.

Премиерлигашите на нови играчи потрошиле сума од една милијарда и 604 милиони евра, додека бундеслигашите, шпанските и француските клубови заедно имаат потрошено една милијарда и 537 милиони евра.

Зад Премиер лигата на второт место со најмногу потрошени пари за нови играчи се италијанските со околу 635 милиони евра, па бундеслигашите со околу 474 милиони евра и шпанските со 428 милиони евра, Французите потрошиле 417.5 милиони евра.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...