Класата е вечна: Хоакин испиша историја во Лигата на Европа

Каков мајстор е Шпанецот Хоакин можевме да видиме уште еднаш во вчерашниот натпревар од второто коло во Лигата на Европа помеѓу неговиот Бетис и бугарскиот шампион Лудогорец.

Капитенот на Бетис го постигна вториот гол во победата на својот тим од 3:2 и така се запиша во историјата на Лигата на Европа.

Хоакин вчера стана најстариот стрелец во второто по ранг европско натпреварување со 41 година и 156 дена. Исто така Хоакин е и најстариот асистент во Лигата на Европа.

Кариерата на 41-годишниот фудбалер е врзана за „зелено-белиот“ дрес на Бетис каде што ги помина и младинските категории, дебито за првиот тим го имаше во 2000 година.

После шест години во Бетис, Хоакин наредните пет настапуваше за Валенсија, па Малага и Фиорентина за во 2015 година да се врати во матичниот клуб.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...