Ким Јонг Ун ја именуваше првата жена министер за надворешни работи на Северна Кореја

Ким Јонг Ун го унапреди севернокорејскиот дипломат и клучен нуклеарен преговарач во САД во министер за надворешни работи, што ја направи првата жена во земјата што ја добила таа улога.

Чое Сон Хуи, 57-годишниот нуклеарен пратеник во САД, ќе стане следниот министер за надворешни работи на земјата.

Чое одигра голема улога во преговорите на Северна Кореја за нуклеарната програма со САД, а претходно беше заменик министер за надворешни работи на земјата.

Назначувањето на Чое доаѓа откако САД објавија дека Северна Кореја можеби го планира седмиот нуклеарен тест. Соединетите Држави веќе соопштија дека ќе се залагаат за санкции од ОН доколку тоа се случи.

Ким Јонг Ун, исто така, во саботата вети дека ќе користи „моќ за моќ“ во борбата за суверенитетот на земјата.

The post Ким Јонг Ун ја именуваше првата жена министер за надворешни работи на Северна Кореја appeared first on Локално.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...