Киев цел на жестоки удари со дронови

Воздушната одбрана на Киев целосно одби уште еден масовен напад од руски беспилотни летала, објави воената администрација.

Русија „повторно го нападна Киев од воздух“, напиша на Телеграм Серхи Попко, шеф на цивилната и воената администрација на Киев, додавајќи дека воздушната тревога во градот траела повеќе од три часа.

„Според првичните информации, во овој масовен напад учествувале дронови од типот Шахид“, рече тој.

„Ангелите чувари на Украина не му дадоа шанса на агресорот. Сите воздушни цели што летаа кон Киев беа соборени од нашата противвоздушна одбрана“, рече тој. Сличен напад на градот имаше и пред четири дена, потсети Попко, кој наведе дванаесет офанзиви на градот во мај.

Во текот на ноќта, воздушната тревога беше прогласена и во други градови, вклучувајќи го Харков на исток и Черновци на запад, соопштија властите.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...