КФОР: Безбедносната ситуација на северот на Косово е напната, подготвени сме да интервенираме

Безбедносната ситуација на северот на Косово е напната, соопшти КФОР и изјави дека е подготвен да интервенира доколку се загрози стабилноста.

„Севкупната безбедносна ситуација во северните општини на Косово е напната, а мисијата на КФОР внимателно ја следи и е подготвена да интервенира доколку е загрозена стабилноста, во согласност со мандатот што произлегува од Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН“, соопшти КФОР.

Командантот на КФОР, како што се наведува, е во контакт со сите релевантни соговорници, вклучително и претставници на косовските безбедносни организации и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Србија.

„Мисијата на КФОР е целосно фокусирана на секојдневното спроведување на мандатот на ОН за обезбедување сигурно и безбедно опкружување и слобода на движење за сите граѓани на Косово“, се наведува во соопштението, во кое се додава дека присуството на КФОР останува видливо на теренот.

НАТО, како што се наведува, продолжува да дава целосна поддршка на процесот на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина преку дијалог под покровителство на ЕУ и ги повикува сите страни да продолжат со преговорите бидејќи, како што се посочува, тоа е од пресудно значење за зачувување на регионалниот мир и безбедност.

„Без почитување на човековите права и демократските вредности, владеењето на правото, внатрешните реформи и добрососедските односи, нема да има вистинска перспектива за подобра иднина на Балканот. Конструктивниот дијалог е клучен за регионалната стабилност“, се вели во соопштението на КФОР.

КФОР ќе ги преземе сите неопходни мерки за одржување на безбедно и сигурно опкружување на Косово во секое време, во согласност со мандатот добиен од Обединетите нации.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...