Касемиро им се извинуваше на навивачите: Не знам англиски, но веќе земав часови

Бразилскиот фудбалер Касемиро пред неколку дена и официјално беше претставен како ново засилување на Манчестер Јунајтед.

Касемиро ја изненади фудбалската јавност кога ова лето одлучи да го напушти Реал каде што играше одличен фудбал неколку години наназад и беше стандарден во стартниот тим. Меѓутоа овој 30-годишник се одлучи дека е време за нов предизвик во кариерата.

Кариерата ја продолжи во Манчестер Јунајтед и на „Олд Трафорд“ имаат големи очекувања од него. Во понеделникот Касемиро беше претставен пред дербито со Ливерпул, а овој натпревар го проследи од трибините.

Сега Касемиро го даде и првото интервју од доаѓањето во Манчестер Јунајтед и тоа за официјалната клупска страница. Но, мораше да им се извини на навивачите затоа што тоа не е на англиски јазик.

„Мојата сопруга зборува англиски, јас не и се извинувам на сите навивачи на Манчестер Јунајтед поради тоа. Сепак, веќе земав часови и сакам што побрзо да го совладам. Сакам да учам за англиската култура и првата цел ми е да го научам јазикот за без проблеми да комуницирам со тренерот и соиграчите“.

„На тој начин сакам да покажам дека сум максимално фокусиран на клубот и дека ја почитувам традицијата и културата тука. Ветувам дека следното интервју ќе биде на англиски. Уште еднаш им се извинувам на навивачите, што ова ќе го направиме на шпански јазик“, изјави Касемиро.

Коментари

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...