Касемиро: И да имам илјада животи не можам да го вратам она што ми го овозможи Реал Мадрид

Вчера вечерта беше потврден трансферот на Бразилецот Касемиро во Манчестер Јунајтед, а денес Бразилецот и се збогуваше со клубот од Мадрид.

Касемиро во Мадрид пристигна во 2013 година, а првите чекори ги направи во вториот тим. Сезоната 2014/2015 ја помина на позајмица во Порто, а потоа беше незамнелив во првиот состав на „кралевите“ и со овој клуб освои се што можеше да се освои.

Со емотивна порака сега се збогуваше од својот поранешен клуб.

„Ја живеев најфантастичната приказна што можев да си ја замислам. Се надевам дека еден ден повторно ќе се вратам на местото кое го сметам за мој дом. Ниту во илјада животи не би можел да му вратам на Реал Мадрид за она што ми го овозможи. Засекогаш… Хала Мадрид“, стои во пораката од Касемиро.

Иако се очекуваше трансферот да изнесува 70 милиони евра, сепак најверојатно станува збор за вкупна сума од 85 милиони евра – сите детали за овој трансфер ТУКА.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...