Касами за само половина година „успеа“ да додаде над 1 милион евра долг на Тетово!

Првиот човек на општина Тетово синоќа во јавен настап изјави дека го намалил долгот на општина Тетово за четири милиони евра од периодот додека бил на чело на оваа институција. Но, вистината е сосема поинаква од она што го кажува Касами.

 

Од сигурни извори во општината, порталот indeks.mk дознава дека долгот всушност е зголемен и изнесува милиони денари од доаѓањето на Касами на чело на општината.

 

Според веродостојните информации што ги поседува порталот index.mk во декември 2021 година кога Касами беше на чело на општината, долгот во однос на обврските на општината, без јавните претпријатија, на крајот на 2021 година изнесувал 836.926.346 милиони денари, но од тој момент според нивните извори, долгот до август 2022 година достигнал 860.738.309 милиони денари.

 

Со проста математика излегува дека за половина година, Билал Касами обврските на општината ги зголемил 23.811.963,00 милиони денари, без да ги вклучи јавните претпријатија. Доколку, овие средства ги претвориме во евра, излегува дека долгот на општината е зголемен за 387.186,00 илјади евра, пренесува ексклузивно indeks.mk.

 

Ако ги погледнеме и останатите долгови поврзани со кредитите што ги добива општината, доаѓаме до заклучок дека и овде има зголемување.

 

Односно, сумата што Касами ја наследил во 2021 година изнесувала 147.793.148,00 милиони денари, но за шест месеци оваа сума достигнала 185.579.854,00 милиони денари. Така, во рок од шест месеци оваа сума е зголемена за 37.786.676,00 милиони денари, кои ако ги претвориме во евра, излегува дека долгот по кредит на Тетово е зголемен за 614.417,00 илјади евра.

 

А ако се додадат двете зголемувања, ќе се види дека општина Тетово за само половина година на чело со Билал Касами, го зголемила јавниот долг за 1.001.603,00 евра.

 

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...