Касами и Таравари: Директорите на ВМРО-ДПМНЕ се подобри кадри од Албанските

Директорите на ВМРО-ДПМНЕ и понатаму не се разрешени од градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами и градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Иако веќе помина 1 недела од разрешувањето на директорот на ЈП Комунална Хигиена-Скопје, Зуди Енузи-Кока, кадар на Беса и Алијанса, се уште воопшто не реагираа на ваквата одлука на ВМРО-ДПМНЕ, која не потпраша никого, а особено коалицискиот партнер Алијансата на Зиадин Села и Арбен Таравари на која им го разреши директорот Зуди Енузи од функцијата.

Албанското население, поточно ставовите искажани преку социјалните мрежи веќе цела недела поставуваат прашања во стилот дали Касами, Таравари и Села се толку немоќни пред ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски или можеби се работи за личен интерес кој што немаат храброст да го обелоденат пред нивното гласачко тело.

Ова навестува дека можеби Касами се надева дека на изборите за совет на општина Тетово кои се очекуваат да се одржат на 20 август годинава, ќе ја добие поддршката од ВМРО и Левица, додека Таравари со оваа ќе го врати долгот за помошта која ја доби за време на последните општински избори.

Касами претходно беше заедно на иста маса со Фатмир Лимани и Мицкоски, каде нешто се „крчкаше“ меѓу нив, додека Таравари беше против Села, со што стана дел од масата „Ново мнозинство 61“./politiko.mk/

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...