Какво кафе пиете кога одите на одмор?

Малите секојдневни ритуали се она кое нè придвижува во секојдневната реалност. Мало ресетирање од стресот и обврските, шанса да здивнеме и да направиме нешто за себе, церемонија резервирана само за себе.

Омилениот ритуал на сите времиња е утринското кафе. Момент кога денот сè уште не е почнат, совршената хармонија и спокојот беспрекорно дополнети со мирисот на штотуку сварено кафе. Зошто е важно да ги практикуваме овие мали секојдневни уживања? Ритуалите ни помагаат да стекнеме чувство на контрола, го подобрува фокусот, емоционалната стабилност и ни овозможуваат полесно да ги изодиме секојдневните обврски.

Токму затоа, правејќи ја листата и сонувајќи за одморот од соништата, не заборавајте на вашето мало утринско задоволство и истото понесете го со себе каде и да одите. Страстните обожувачи на домашно кафе ќе се согласат дека ниту едно кафе не е ни приближно квалитетно како шолја домашно сварено Doncafè. Шолја домашно кафе во која се крие, не само двигателот на утринската енергија, туку и целиот свет околу нас. Соништата, имагинацијата и најубавите моменти поминати во сопствениот мир. Исто како и вистинската мерка на вода, шеќер и кафе, така и балансот меѓу светот околу нас и времето само за себе мора да биде совршен.

Замислете го следново. Удобна фотелја на балконот од вашата соба со поглед кон бескрајното морско синило и ситниот песок кој блеска како ситни кристали на изгрејсонцето, зачинето со нежен ветар кој насекаде го расплинува неодоливиот мирис на свежо сварено Doncafè. Шолјата Doncafé е вистинската мерка за кафе, но и првата мерна единица за речиси сè друго што може и не може да се измери: насмевки, семејство, среќа и љубов. Што ви треба повеќе за совршен почеток на денот, освен утринската доза на оптимизам спакувана со шолја Doncafé?

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...