Извлечени групите за ЛШ: Левандовски против Баерн, Халанд против Борусија, калчолигашите не поминаа добро!

После вчерашните плеј-оф натпревари денес беше одржан ждребот за групната фаза во Лигата на шампионите.

Секако внимание привлекува групата Ц каде што се најдоа Баерн и Барселона, а ова ќе значи и средба на Левандовски со својот поранешен клуб уште во првата сезона во Барселона.

Против својот поранешен клуб ќе игра и Анхел Ди Марија кој летово си замина од ПСЖ и сега во Париз ќе гостува со Јувентус. Во оваа група е и уште еден поранешен клуб на Ди Марија, Бенфика. Тешка група доби и Милан во повратничката сезона во ЛШ, „росонерите“ ќе играат во група со Челзи, Салзбург и Динамо на Адеми и Ристовски.

И Интер како Јувентус и Милан доби супер тешка група, „нероаѕурите“ за противници ќе ги имаат Баерн, Барселона и Викторија Плзен.

Интересно ќе биде и враќањето на Ерлинг Халанд со Манчестер Сити во натпреварот против Борусија Дортмунд. Со Сити и Борусија во група се уште Севиља и Копенхаген.

Елиф Елмас со Наполи ќе игра во група со Ајакс, Ливерпул и Ренџерс.

ГРУПА А: Ајакс, Ливерпул, Наполи, Ренџерс

ГРУПА Б: Порто, Атлетико Мадрид, Леверкузен, Клуб Бриж

ГРУПА Ц: Баерн Минхен, Барселона, Интер, Викторија Плзен

ГРУПА Д: Ајнтрахт, Тотенхем, Спортинг, Марсеј

ГРУПА Е; Милан, Челзи, Салзбург, Динамо Загреб

ГРУПА Ф: Реал Мадрид, Лајпциг, Шахтјор, Селтик

ГРУПА Г: Манчестер Сити, Севиља, Борусија Дортмунд, Копенхаген

ГРУПА Х: Пари Сен Жермен, Јувентус, Бенфика, Макаби Хаифа

Групната фаза поради Светското првенство во Катар треба да заврши за помалку од два месеци, па така првото коло коло е закажано за 6/7 септември, а последното 1/2 ноември.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...