Изгласани новите одлуки на 69-та седница на Влада

На денешната 69-та седница Владата ги изгласа следните важни одлуки:
1. Сабота (20.08.2022) за неработен ден за граѓаните од општините Тетово, Маврово и Ростуше, Центар Жупа поради изборниот процес што ќе се одвива во овие општини;
 2.Обезбедување на  деловни простории за функционирање на Шар планина како национален парк;
3. Разгледување и усвојување на пакетот со препораки и обврски за заштеда на електрична и топлинска енергија, за што се задолжува Министерството за економија во рок од 3 дена да ги информира домаќинствата и домашниот бизнис сектор за нив.
ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...