Ивон Величковски: Иницијативата за референдум е „принципиелност” за збунета пракса

Ивон Величковски, политичар и аналитичар на внатрешно-политичките процеси, денеска иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум и одбивањето да гласаат за внесување на бугарското малцинство во Уставот, ги оцени како противречни на некои од нивните досегашни политики и на претставничката демократија која го отсликува уставното уредување на државата и еднаквоста на сите граѓани.

Неговата реакција ја пренесуваме во целост:

Иницијатива за референдум и противење на промена на Преамбулата: Контрадикторна „принципиелност” за збунета пракса. Мицкоски иницира референдум за Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Согласно Уставот кој принципиелно нѝ ја гарантира и непосредната и претставничката демократија. Истовремено тој одбива неговата пратеничка група да гласа за дополнување на уставната Преамбула со Бугарите, Хрватите, Црногорците… кои живеат во Македонија.

Преамбула која: заедно со Уставот го промовира принципот на гарантирање на личните и колективните граѓански права; со амандманите од 2001, го преточува Рамковниот во Уставот за спроведување на принципот на остварување колективни права на граѓаните. Устав, Преамбула, Рамковен договор донесени со гласови и на ВМРО-ДПМНЕ, во и по 1991. По истите демократски принципи од кои произлегоа и самиот Устав и правото на референдумско изјаснување.

Накратко, ако беше за принцип, раководството на ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата можеби ќе тераше иницијатива за референдум, но секако ќе ја поддржеше промената на Преамбулата за да го одразува етничкиот колорит и реалност на земјата. Принципиелно, ниту Македонците ниту Албанците, Бошњаците, Власите, Ромите, Србите, Турците до сега не се во Преамбулата поради меѓународен договор туку како реалност. Оттука и Бугарите, Хрватите, Црногорците… заедно со претходно набројаните од сега не би биле дел од Преамбулата поради меѓународен договор – туку како реалност.

Остварувањето на правата не е „подарок” од државата, туку смисол на постоење на државата.

Само таквиот пристап Македонците ги прави (с)уверени во својата еднаквост со другите народи во земјата, соседството и пошироко. И со тоа – рамноправни и дома и надвор. Наместо како досега несигурни меѓу себе и кон другите и зависни од правно-политички толкувања. Ниту лажно супериорни ниту снисходливо инфериорни, употребливи само за дневната политика од подрумите на Це-Ка во Скопје, Белград или Москва. Принципиелно, ова е темата и за неа допрва ќе зборуваме.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...